Koordynaty: 53°33'18.1"N 19°55'25.1"E
Typ pomnika: jednoobiektowy
Rodzaj: głaz narzutowy, granit rapakivi, tzw. Kamień ofiarny
Wysokość: 0,9 m
Obwód: 910 cm
Data wpisu: 1961-11-27
Lokalizacja i dojazd: na zakręcie drogi Wysoka Wieś-Pietrzwałd, należy skręcićw polną drogę w lewo (ścieżka rowerowa), za ok. 500 m skręcić w dróżkę w prawo i szukać kamienia.
Ciekawostki: W lesie na skraju Wysokiej Wsi (dawniej Kernsdorf), u podnóża Góry Dylewskiej, znajduje się w połowie zakopany pradawny głaz, pełniący dla niegdyś żyjącego tu plemienia pruskich Sasinów rolę ołtarza ofiarnego. Kamień Ofiarny zwany też Kamieniem Pogańskim "odkryty" jeszcze przed wojną a następnie otoczony został opieką przez ówczesne Powiatowe Koło Ochrony Przyrody w Ostródzie. Od 1921 roku jest wpisany na listę pomników przyrody i otoczony drewnianym płotem. Dziś, obok miejsca pradawnego kultu biegną liczne szlaki turystyczne, a przy samym głazie widnieje tablica opisująca jego historię i legendę związaną z nazwą.
Pruski Ołtarz, o którym mowa posiada wyżłobienia zrobione ludzką ręką, stanowiące coś w rodzaju rowków i tuneli. Według obecnej wersji legendy tymi właśnie szczelinami miała ściekać do ziemi krew złożonych tam ofiar.
Obecne ustalenia, datowania wykonania dwóch rzędów otworów i rowków negują wersję, według której Prusowie mieliby wykuć takie otwory na potrzeby swoich czasów (zwykle były to wyżłobione misy ofiarne). Badający to miejsce stwierdzili jednoznacznie, że otwory te zostały najprawdopodobniej wykonane w celu rozbicia i przewiezienia reliktu.(https://mojemazury.pl/)